geniuses
04 دی 1401 - 14:58

۲۴ فروند جنگنده سوخو۳۵ از مسکو در راه تهران

یک رسانه صهیونیستی در گزارشی مدعی شد که روسیه در حال تدارک ارسال جنگنده سوخو۳۵ به ایران در آینده‌ای نزدیک است.

به گزارش خبرگزاری مهر، نشریه آنلاین تایمزآواسرائیل، به نقل از مقامات اطلاعاتی غرب مدعی شد که روسیه خود را برای ارسال جنگنده «سوخو۳۵» به ایران در آینده‌ای نزدیک مهیا می‌کند.

این گزارش مدعی شده که توافق مذکور شامل ارسال ۲۴ فروند جنگنده سوخو۳۵ است که در ابتدا قرار بود برای مصر تامین شود که به نوشته این رسانه، آمریکا مانع نهایی شدن این توافق شده است.

به ادعای تایمزآواسرائیل، سنگ‌اندازی آمریکا باعث شده تا مسکو به فکر خریدار تازه‌ای افتاده و در نتیجه تهران را به عنوان مشتری جدید پیدا کند.

این رسانه به نقل از مقامات اطلاعاتی غرب مدعی شده‌ که خلبانان ایرانی پیش‌تر از این جنگنده‌ها به طور آزمایشی استفاده کرده‌اند.

واشنگتن مدعی شده که ایران و روسیه به ویژه از آغاز عملیات نظامی مسکو در اوکراین در ۲۴ فوریه(۵ اسفند ۱۴۰۰)، همکاری نظامی گسترده‌ای را آغاز کرده‌اند.

این گزارش در حالی منتشر شده که دیروز(شنبه) یک مقام ارشد اوکراینی با تکرار ادعاهای بی‌اساس مبنی بر ارسال سلاح از تهران به مسکو، خواستار «انحلال کارخانه‌های اسلحه‌سازی ایران شد!»

وزارت امور خارجه انگلیس در ادامه ادعاهای واهی خود، هفته گذشته مدعی شد که پهپادهای ساخت ایران که به روسیه ارسال شده، «نقشی اساسی» را در حملات مسکو به اهداف غیرنظامی در اوکراین ایفا کرده‌اند.

سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا/CIA) اوایل ماه جاری مدعی شد که روسیه در صدد کمک به ایران بوده و این کمک می‌تواند برای متحدان واشنگتن در منطقه، تهدیدآفرین باشد.

ویلیام برنز، رئیس سیا به تازگی در گفت‌وگویی مدعی شد که «آنچه آشکار شده، دست کم شروع یک همکاری دفاعی تمام‌عیار بین روسیه و ایران است.»

منبع: مهر
شناسه خبر: 932735