geniuses
20 آذر 1401 - 15:26

دشمنان قصد دارند خرید هواپیمای جنگی از روسیه را به بحران اوکراین گره بزنند

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس،‌ عنوان کرد: خرید هواپیما‌های جنگی موضوع جدیدی نیست، اما می‌خواهند آن را به بحران اوکراین گره بزنند و از آن چیزی علیه جمهوری اسلامی درآورند و خوراک رسانه‌ای تأمین کنند.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس ، وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگوی زنده تلویزیونی، با اشاره به سفر اخیر خود به روسیه، گفت: دمای هوای این روز‌های روسیه ۱۳ درجه زیر صفر است و رودخانه معروف مسکو یخ زده بود، اما برنامه‌های این سفر خوب پیش رفت و گرمی و صمیمیت برنامه‌ها باعث شد این سرما محسوس نباشد.

نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در ادامه در پاسخ به سوال مجری برنامه درباره هدف این سفر، اظهار داشت: اجلاسیه‌ای به نام مجمع امنیت جمعی داریم که در سطحِ رؤسای جمهور و رؤسای پارلمان‌ها برگزار می‌شود. از دکتر قالیباف برای حضور در این اجلاس از سوی همتای وی و رئیس مجلس دوما دعوت شده بود که بنده از طرف رئیس مجلس در این مجمع پارلمانی امنیت جمعی حضور پیدا کردم.

جو مجمع امنیت جمعی در مخالفت با یکجانبه‌گرایی آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها بود

وی در ادامه با بیان اینکه چند سالی است کشور‌ها در این مجمع درباره حوزه‌های امنیت کشور‌هایی از جمله روسیه، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان و تاجیکستان در آن گرد هم جمع می‌شوند، عنوان کرد: بنده به همراه یک نماینده از چین و یک نماینده از کوبا به عنوان ناظر در کنار رؤسای پارلمان‌ها حضور داشتیم و البته یک سخنرانی هم انجام دادیم.

جلال زاده در ادامه با بیان اینکه جو این اجلاس در مخالفت با یکجانبه گرایی به خصوص سیاست‌های ضد حقوق بشری آمریکایی‌ها و اروپایی‌ها و انسجام میان دولت‌ها و ملت‌های مستقل بود، عنوان کرد: امروز دنیا در حال فاصله گرفتن از تک قطبی  و ائتلاف‌ها و پیمان‌های منطقه‌ای در حال جان گرفتن است و ایران در این زمینه عملکرد خوبی داشته است. ما عضو شانگ‌های شده ایم و در حال انجام دادن اقدامات نهایی برای عضویت در اتحادیه اوراسیا هستیم همچنین درخواست عضویت در بریکس را داده ایم و این نشان می‌دهد ما در فضای بین المللی در حال باز یافتن جایگاه خود در پیمان‌های منطقه‌ای هستیم ضمن اینکه جمهوری اسلامی مورد استقبال کشور‌ها در اجلاسیه است.

رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم ادامه داد: در این اجلاس، رؤسای پارلمان‌ها که صحبت می‌کردند رئیس جلسه که رئیس دوما بود عموما فقط با یک تشکر نفر بعدی را جهت سخنرانی فرا می‌خواند، اما بعد از صحبت‌های من دقایقی به ایستادگی مردم ایران اشاره داشت و تأکید کرد که ما باید از این تجربه استفاده کنیم و ملت ایران نشان داده که توانسته در برابر سیاست‌های یکجانبه آمریکایی‌ها بایستد و ما باید از آن‌ها درس بگیریم.

تأکید پارلمان‌های ایران و روسیه به اجرای موافقتنامه‌ها از سوی دولت دو کشوروی

در ادامه در پاسخ به سوال دیگر مجری درباره حاشیه‌های این اجلاس، یادآور شد: در کنار این اجلاس سعی کردیم دیدار‌هایی با همتایان خود در پارلمان و هم مذاکراتی با مسئولان کشور روسیه به خصوص در وزارت خارجه آن انجام دهیم و تأکید عمده ما در این مذاکرات پیگیری و بازخوانی توافقاتی بود که میان مسئولان دو کشور امضا شده بود.

جلال زاده بر همین اساس تصریح کرد: همانطور که مستحضرید پوتین ۴ بار در سال گذشته با رئیسی دیدار کرده که بی سابقه است. وی همچنین در جریان سفر اخیر خود به تهران برای حضور در اجلاس آستانه، با رهبری معظم انقلاب دیدار کرد که به مصادیق اشاره شد. نقش پارلمان‌ها در روسیه و ایران برای پیگیری مصوبات بسیار مهم است. در روسیه مجلس شورای فدراسیون داریم که همان سنای سابق ما است و یک مجلس دوما که مشابه همان مجلس شورای اسلامی ماست.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان غربی در ادامه با اشاره به گفتگو‌ها با نواب رئیس پارلمان‌های روسیه و رئیس گروه دوستی پارلمانی این کشور، اذعان کرد: مجالس روسیه قدرتمندند  و تشریفاتی نیستند. ما با دوستانمان صحبت کردیم و قرار شد دولت‌ها را تشویق و تحریک کنیم که موافقتنامه‌ها را اجرایی کنند. البته بروکراسی اداری در روسیه نیز دست کمی از کشور ما ندارد و بار‌ها پیش آمده که رؤسا تصمیماتی گرفته اند و اراده سیاسی مبنی بر افزایش روابط اقتصادی بوده، اما بروکراسی اداری آن را با تأخیر مواجه کرده است.

روسیه بازار مناسبی برای فروش دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی ایران دارد

وی در ادامه با ذکر مثالی عنوان کرد: همزمان با ما شرکت‌های تجهیزات پزشکی و برخی شرکت‌های دارویی در نمایشگاه دائمی مسکو شرکت کرده بودند که در بحث ثبت دارو‌ها و تجهیزات پزشکی متوجه شدیم روند یک سال و نیمه یعنی ۱۸ ماه باید در ادارات روسیه صورت گیرد تا یک وسیله پزشکی را که در بلاروس و کشور‌های اطراف به فروش می‌رسانیم بتوانیم در روسیه بفروشیم در حالی که این کشور تحریم است و نمونه ایرانی آن موجود است با این حال در بحث دارو‌ها بازار مناسبی در روسیه داریم که می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

جلال زاده در ادامه با بیان اینکه در بحث کالا‌های کشاورزی اگر بتوانیم وارد اتحادیه اوراسیا شویم دستمان بازتر خواهد بود، تأکید کرد: من اهل استانی هستم که قطب کشاورزی کشور است. کشاورزان در بحث صادرات در سال‌های گذشته فراغ بال بیشتری برای ارتباط با روسیه و اتحادیه اوراسیا داشته اند و این از جمله مباحث مورد طرح در دو پارلمان بود.

نماینده مردم ارومیه در مجلس ادامه داد: همچنین در این سفر با معاون عربی افریقایی وزارت خارجه روسیه هم دیدار داشتیم که مسائل فی مابین درباره سوریه، خلیج فارس، لیبی و یمن صورت گرفت و از تصمیمات یکدیگر و مواضع مشترکی که می‌توانیم در قبال حل مسائل منطقه‌ای اتخاذ کنیم، صحبت کردیم.

وی ادامه داد: این نکته را بگویم بعد از تحریم آمریکا و اروپا که به روسیه تحمیل شد الان بازار روسیه آماده پذیرش کالا‌های ایرانی بوده و بخش خصوصی ما باید از فرصت استفاده کرده و البته مسیر را سفیر ما که فرد باسابقه‌ای بوده و ۲۰ سال سابقه نمایندگی مجلس را داشته و همچنین سازمان توسعه تجارت و وزارت صمت باید این معبر را باز کند.

رسانه‌های غربی با بزرگنمایی خبر فیک پهپاد ایرانی در اوکراین به موضوع میانجی‌گری لطمه زدند

جلال زاده در ادامه در پاسخ به سوال مجری درباره نقش میانجی گر ایران در جنگ روسیه و اوکراین، بیان داشت: این موضوع از قبل مطرح بود و من در سفری که همراه رئیس جمهور به نیویورک داشتم از جمله مقاماتی که با رئیس جمهور دیدار داشتند، نخست وزیر دو کشور فنلاند و صربستان بودند و ایران هم برای حل موضوع اعلام آمادگی کرد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی قوه مقننه ادامه داد: امیرعبداللهیان نیز چندین نوبت با وزرای خارجه اوکراین و روسیه صحبت تلفنی داشت، اما به این جریان با یک خبر فیک پهپاد ایرانی در اوکراین لطمه وارد شد و چه بسا این موضوع برای این بود که رسانه‌های غربی آن را بزرگنمایی کنند. چندین بار هم ایران گفت حاضر است کمیته حقیقت یاب مشترک و مرزی الطرفین آن را بررسی کند، اما می‌بینید که طرف اوکراینی یکطرفه تهمت می‌زند و جمهوری اسلامی آن را نمی‌پذیرد.

وی افزود: اخیرا شایعه جدیدی درآمده و در اخبار دیدم گفته اند قرار است ما در روسیه پهپاد تولید کرده و به جای آن هواپیمای جنگی دریافت کنیم در حالی که مناسبات نظامی و همکاری‌های نظامی دو کشور به سال‌های دور باز می‌گردد.

جلال زاده در ادامه در پاسخ به این سوال که توافقات ما با روسیه درباره چه مسائلی است، بیان داشت: وزارت دفاع و نیرو‌های مسلح ما رفت و آمد‌های بسیار موفقی به روسیه داشته و همچنین همتایان آن‌ها به ایران سفر کرده اند. در سفر رؤسای جمهور نیز همواره یکی از مسائل مهم همکاری‌های نظامی و دفاعی است. نیازی به گفتن ندارد که روسیه در حوزه نظامی قدرتمنداست و با آمریکا در بسیاری از تجهیزات نظامی به موازات پیش می‌رود و البته جمهوری اسلامی در حوزه تولید سلاح نظامی در منطقه سرآمد است و همکاری‌های دوجانبه وجود دارد.

دشمنان قصد دارند خرید هواپیمای جنگی از روسیه را به بحران اوکراین گره بزنند

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در ادامه با یادآوری این مطلب که بحث خرید هواپیما‌های جنگی از روسیه بحث امروز و دیروز نبوده و مربوط به سال‌های گذشته است که این درخواست را داشته ایم، عنوان کرد: سال‌ها بود درخواست خرید S۳۰۰ را از روسیه داشتیم که سال گذشته توانستیم آن را خریداری کنیم از این رو خرید هواپیما‌های جنگی موضوع جدیدی نیست، اما می‌خواهند آن را به بحران اوکراین گره بزنند و از آن چیزی علیه جمهوری اسلامی درآورند و خوراک رسانه‌ای تأمین کنند.

وی در ادامه با اشاره به بیانات رهبری در این حوزه یادآور شد: تا دیروز که می‌گفتیم پهپاد و موشک نقطه زن داریم، می‌گفتند فوتوشاپ است، اما امروز می‌گویند ایران پهپاد به روسیه می‌دهد. البته ما به نیرو‌های مسلح افتخار می‌کنیم که در حوزه تولید و تجهیز نیرو‌های مسلح قدم‌های خوبی برداشته اند.

روسیه آمادگی پذیرش بخش خصوصی ایران را دارد

جلال زاده در ادامه اضافه کرد: از این فرصت استفاده و بار دیگر بخش خصوصی را تشویق می‌کنم با هماهنگی دستگاه‌های مربوط بازار روسیه را جدی بگیرند و آن را به عنوان یک بازار موقت نبینند و به صورت قدرتمند در آن حاضر شوند. از دستگاه‌های مربوط نیز می‌خواهم این مسیر را فراخ‌تر کنند تا بخش خصوصی بتواند حضور قدرتمند در بازار روسیه داشته باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: ماه گذشته نمایشگاه قطعات خودروسازی در مسکو برگزار شد و شرکت‌های ایرانی توانستند در جریان آن نمایشگاه یک میلیارد دلار قرارداد صادرات قطعات خودرو به کشور روسیه منعقد کنند که این نشان می‌دهد بازار روسیه آمادگی پذیرش بخش خصوصی ایران را دارد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 904565